GYN Kukleny s.r.o.
Pražská třída 221
Hradec Králové
tel.: +420 / 495 535 318
e-mail: duskova@atlas.cz

květen 2024:

20. - 24.5. dovolená

pro akutní obtíže zastupuje: dr. Bestvina, Jeronýmova 1/750, 500 02 Hradec Králové (Poliklinika I), po tel. domluvě na tel. 495 513 894 (po - čt)

31.5. neordinujeme  ( celostátní konference)

 

na vyšetření k nám využijte objednání přes rezervační systém 

pacientky bez objednání: 7 - 8 hod

ve čtvrtek - JEN poradna pro těhotné
 

Screening

VYŠETŘENÍ KRVÁCENÍ VE STOLICI

 

Nabízíme pro naše pacientky screeningové vyšetření na krvácení do stolice (prevence karcinomu tlustého střeva):

 

Test je určen pro každého kdo má zájem o své zdraví. Je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře, nebo u gynekologa. 

U osob od 50 do 55 let je test hrazen jedenkrát za rok zdravotními pojišťovnami.

U osob na 55 let je test hrazen jedenkrát za 2 roky zdrav. pojišťovnami.

V 55 letech je možnost volby: absolvovat primární screeningovou kolonoskopii.

 

Přítomnost okultního krvácení ve stolici je prvotním příznakem mnoha gastrointestinálních onemocnění, jako jsou vředy, polypy a nádory tlustého střeva a konečníku . Nádor tlustého střeva je jedním z nejčastěji diagnostikovaných nádorových onemocnění. Jsou-li tato onemocnění zjištěna včas, jsou potenciálně léčitelná. Pravidelné vyšetření okultního krvácení může výrazně snížit riziko jejich výskytu.

Existuje nějaký preventivní program?

Provádí se vyšetření stolice na tzv. okultní krvácení. To je taková příměs krve ve stolici, která není vidět pouhým okem. Test je velmi jednoduchý a spočívá v tom, odeberete malý vzorek stolice do speciální lahvičky. Princip testu vychází z toho, že většina nádorů ztrácí malé množství krve do stolice. Test samozřejmě neodliší krvácení z nádoru a například z nějaké banality jako jsou hemeroidy.

Co se stane, když je test pozitivní?

Je nutné došetřit střevo po vyprázdnění tzv. kolonoskopii. Vyšetření se provádí tak, že v poloze na levém boku Vám lékař zavádí přístroj ve tvaru dlouhé ohebné hadice. Během výkonu se fouká do střev malé množství vzduchu. Toto vyšetření nahrazuje rentgenové vyšetření, protože přináší přesnější informace. Výhodou této metody je to, že je vidět skutečná sliznice ve zvětšeném na obrazovce. Je možné také odebrat vzorky na vyšetření pod mikroskopem. Odběr je nebolestivý, necítíte ho. Touto cestou je možné také odstranit ze střeva nádorky střeva- polypy.

 

I. TRIMESTRÁLNÍ SCREENING

Nabízíme screening Downova syndromu (a jiných chromozomálních vad) v I. trimestru těhotenství:

K tomu používáme kombinaci odběru krve v 11. týdnu těhotenství s ultrazvukovým vyšetřením plodu v 11.-14. týdnu těhotenství.